Suomen Internet-yhdistyksen jäsentiedote 14.12.2009

Tässä tiedotteessa seuraavat asiat:
- Syyskokous pidettiin 10.12.
- Nuoret ja Internet -seminaari 10.2.
- ISOC Finland Twitter-tili perustettu

***

Syyskokous pidettiin 10.12.

SIY:n sääntömääräinen syyskokous pidettiin 10.12. hotelli Radisson Blu Royalissa, Helsingissä. Kokous vahvisti hallituksen esityksen vuoden 2010 toimintasuunnitelmaksi ja talousarvioksi. Puheenjohtajaksi vuodelle 2010 valittiin Tommi Karttaavi ja hallituksen varsinaisiksi jäseniksi Timo Kiravuo, Tero Kivinen, Markku Kojo, Yrjö Länsipuro, Jorma Mellin, Jyrki Soini ja Jonne Soininen. Hallituksen varajäseniksi valittiin Kari Mikkelä ja Juuso Moisander.

Syyskokouksessa kuultiin myös Paavo Ahosen esitys Internetin varhaisvaiheista Suomessa. Esityksen kalvot ovat ladattavissa pöytäkirjan liitteenä. Kokouksen päätteeksi nautittiin kevyt iltapala.

Pöytäkirja liitteineen: http://www.ttlry.fi/yhdistykset/siy/hallitus/poytakirjat/syyskokous2009/

***

Nuoret ja Internet -seminaari 10.2.

Suomen Intenet-yhdistys järjestää yhteistyössä Tietotekniikan liiton, Suomen Kuntaliiton ja Tietoturvapäivän kanssa seminaarin, jonka aiheena on nuoret ja Internet. Tilaisuus on suunnattu nuorten vanhemmille ja muille kasvattajille. Seminaari on maksuton ja kaikille avoin.

http://www.ttlry.fi/koulutus/nuoret_ja_internet/

***

ISOC Finland Twitter-tili perustettu

Twitter-mikroblogipalveluun on perustettu tili yhdistyksen viestintää varten: http://twitter.com/isocfinland